Colegii centenare la ceas aniversar

În perioada 5 – 6 octombrie 2018, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași organizează, sub genericul Colegii centenare la ceas aniversar, și în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași, Primăria Municipiului Iași și Consiliul Local Iași, o suită de manifestări care marchează împlinirea unui secol de la încheierea Primului Război Mondial, în ai cărui ultimi doi ani orașul Iași a fost capitală de război, și de la desăvârșirea statului național unitar român. Evenimentul va completa calendarul manifestărilor care se derulează în Iași în cadrul Programului Centenar al Primăriei Municipiului Iași.

Activitățile cuprinse sub genericul Colegii centenare la ceas aniversar își propun să prezinte comunității școlare românești valorile și idealurile care au fost repere de performanță academică și culturală, evidențiind ca sinteze de muncă și dăruire portrete ale personalităților fiecărui colegiu, respectiv profesori și elevi de succes. Manifestarea omagială oferă posibilitatea recunoașterii acestor valori prin conferirea medaliei jubiliare din capitala culturală a României, orașul Iași. Lucrările prezentate în cadrul Sesiunii de comunicări ale elevilor și profesorilor și publicate într-un volum vor identifica aspectele definitorii ale istoriei fiecărui colegiu participant, dar și plus valoarea școlii în contemporaneitate și alura sa europeană. Participarea, deopotrivă a profesorilor și elevilor, reprezintă un transfer de mesaj și responsabilitate în promovarea valorilor specifice fiecărei școli.

Volumul intitulat Viaţa şcolii în vreme de război şi lupta pentru unitatea naţională. Istorie – Memorie – Renaştere” va reprezenta, în premieră națională, o sinteză de Istorie a Învățământului Preuniversitar Românesc.

Proiectul prilejuiește reuniunea la Iași a membrilor Alianței Colegiilor Centenare din România, asociație care ființează sub înaltul patronaj al Casei Regale a României și al cărei președinte este domnul profesor Cazacu George.

Volumul omagial are următoarele secțiuni:

1. Școala în  vreme de război
  • Efigii de dascăli –simboluri ale demnității (experiențe pedagogice de excepție, inovatori de didactică școlară, valori ale comunității școlare)
  • Portrete de directori(personalități ale comunității, creatori de școală românească,modele de viață și luptă pentru un ideal)
  • Dascăli și elevi eroi (figuri de foști combatanţi în Marele Război)
  • Retrăirea Timpului Unirii (corespondențe inedite, pagini de jurnal, școala în noua Românie, alte referințe determinate de legislația României Mari cu aplicabilitate pe specificul fiecărei școli, noi misiuni ale școlii etc.)
  • Biblioteci școlare și carte rară (colecții, materiale didactice celebre, cărți de colecție, autografe celebre, repere de activitate din viața bibliotecii, etc)
  1. Performanțele timpului – o carte de vizită
  • Celebritate didactică și succes în carieră – Elevi și profesori emblematici(performanțe în didactica actuală, profesori de succes și metode  pedagogice eficiente)
  • Proiecte de succes ale școlii(noi provocări și proiecte de anvergură)

Programul cadru al manifestărilor:

5 octombrie 2018

Primăria Municipiului Iași, Sala Vasile Pogor

Orele 13.00 – 15.00:

Adunarea jubiliară a Colegiilor Centenare prilejuită de Sărbătoarea Marii Uniri (1918-2018)

Deschiderea festivă

Lansarea volumului  „Viaţa şcolii în vreme de război şi lupta  pentru unitatea naţională. Istorie – Memorie – Renaştere”

Acordarea plachetelor jubiliare

Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași

Orele 17.00 – 19.00 – Sesiune de comunicări pe secțiuni profesori / elevi

Colegii și instituții participante:

Alianța Colegiilor Centenare

Colegiul Național „Silvania”, Zalău, județul Sălaj

Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Satu Mare

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, Timișoara, județul Timiș

The post Colegii centenare la ceas aniversar appeared first on Curierul de Iasi.