Bani europeni la Iași pentru formare de manageri și antreprenori

Joi, 5 iulie, Fundația „Alături de Voi” România lansează proiectul „Antreprenori competitivi-ocupare sustenabilă și incluzivă în sectorul economic din Regiunea Nord-Est!”. Programul se va derula pe o perioadă de 12 luni, fiind cofinanțat din Fondul Social European, prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020, cu suma de 2.658.819,07 lei.

Reperezentanții Fundației „Alături de Voi” România susțin că proiectul vizează dezvoltarea competențelor profesionale a 505 manageri, antreprenori și persoane din departamentele de resurse umane pentru ocupare sustenabilă și incluzivă în sectoarele economice cu potențial competitiv – turism și ecoturism, textile și pielărie, lemn și mobilă, industrii creative, procesarea alimentelor și băuturilor, sănătate și produse farmaceutice.

”Plecând de la experiența noastră ca întreprindere socială în relaționarea cu mediul business, am constatat că există o nevoie foarte mare de formare în domenii adiacente pentru a răspunde provocărilor unei piețe din ce în ce mai competitive. Pe de o parte, avem un bazin de forță de muncă inactiv din categoria persoanelor dezavantajate, iar pe de altă parte, angajatori care au nevoie urgent de forță de muncă. De aceea, prin proiect am prevăzut derularea a 15 cursuri în 10 domenii și 7 workshop-uri / seminarii în alte 6 domenii pentru un număr de minim 55 de IMM-uri din Regiunea Nord Est. Suplimentar, vom sprijini companiile să creeze locuri de muncă pentru persoane din categorii dezavantajate social și vom asigura coaching pentru o cât mai bună integrare la locul de muncă și sustenabilitate durabilă”, a declarat președinte ADV România, Angela Achiței.

Astfel, pentru manageri, antreprenori și personal din departamentele de resurse umane din Regiunea Nord Est, ADV România va oferi un pachet de cursuri autorizate ANC, cursuri informale, inclusiv seminarii și workshop-uri pentru diferite categorii. Printre acestea se numără: Competențe antreprenoriale, Manager proiect, Manager produs, Manager inovare, Manager de întreprindere socială, Manager resurse umane, Inspector resurse umane, cursuri miniMBA, manager proiect – PMP (project management professional – abordarea PMI), Excel Intensiv, seminarii și workshop-uri pe teme legate de Managementul conflictelor, Managementul comunicării, Motivarea angajaților, Metode de organizare evenimente de teambuilding, indoor și outdoor, Metode inovatoare de organizare a muncii, inclusiv în vederea inserției profesionale a persoanelor defavorizate, precum și pe tema egalității de șanse și dezvoltare durabilă.

Informații suplimentare pot fi obținute de la managerul proiectului, Angela Achiței, contact: 0745609209, mail office@alaturidevoi.ro web http://academia.alaturidevoi.ro/

The post Bani europeni la Iași pentru formare de manageri și antreprenori appeared first on Curierul de Iasi.