Copilăria chemată la rampă în acest weekend, la Ateneu

Două spectacole de mare atracţie pentru cei mici vor avea loc la acest sfârşit de săptămână pe scena Ateneului din Iaşi. Poveşti delicioase şi jocuri interactive vor aduce zâmbetul pe chipul copiilor, în ultimul weekend al vacanţei.

„Cei trei purceluși”

Cei trei frați, Naf, Nif și Nuf sunt puși pe șotii de dimineață până seara și se distrează de minune în compania copiilor. Povestea celor trei purceluși poate fi văzută sâmbătă, 13 ianuarie 2018, la ora 12:00, la Ateneul din Iași.
Personajele vor să transmită copiilor mesaje care o să-i ajute pe viitor. Un prim mesaj spune că este bine mereu să ascultăm de fratele sau de sora mai mare, un al doilea – că este bine să ne distrăm dar trebuie și să muncim, că mereu vom găsi ajutor și sprijin din partea fraților, că e bine să ne gândim din timp la ceea ce avem de făcut, că atunci când unde sunt mulți puterea crește și că iubirea și grija de frați, de familie învinge mereu. Trupa Marionnette Show vă invită la spectacolul „Cei trei purceluși”!

Biletele sunt puse în vânzare la prețul unic de 8 lei și pot fi achiziționate on-line de pe site-ul www.ateneuiasi.ro, sau direct de la casieria Ateneului de luni până vineri în intervalul orar 10.00 -16.30 sau cu o oră înaintea începerii spectacolului.

„Dumbrava basmelor muzicale”

Spectacolul educațional-cultural interactiv pentru copii „Dumbrava Basmelor Muzicale” va avea loc la Ateneul din Iași, duminică, 14 ianuarie 2018, începând cu ora 10.00. Evenimentul reprezintă o oportunitate unică pentru copii de a se bucura de un exceptional spectacol muzical de operă, special creat pentru ei. Regia este semnată de către Iulian Ioan Sandu, cel ce a pus în scenă și poveștile lui „Peter Pan” și a „Alicei în Țara Minunilor”. Cel mai nou spectacol dedicat copiilor va conține fragmente din îndrăgitele opere „Motanul încălțat”, de Cornel Trăilescu și „Fata moșului și fata babei”, de Florin Comișel, care, alături de bucuria lirică, îi vor implica pe copii în diverse jocuri interactive, aceștia fiind atrași să asimileze informații noi și interesante în cel mai plăcut mod posibil.
Spectacolul „Dumbrava Basmelor Muzicale” oferă astfel copiilor șansa de a vedea, asculta și simți arta lirică de aproape, direct, interactiv, de a fi reuniti prin intermediul muzicii și încurajați să învețe toleranța și acceptarea reciprocă, alături de o lecție lirică inedită.
„Dumbrava Basmelor Muzicale” durează o oră și aduce în fața micilor spectatori echipa artistică a proiectului, formată din moderator și cele 7 personaje care vor interactiona constant cu spectatorii și îi vor învăța noțiuni de cultură generală din mai multe domenii, precum literatură, istoria muzicii clasice românești, noțiuni de dans, canto, regie, curiozități despre compozitor și informații de interes despre lumea artiștilor.

Biletele sunt puse în vânzare la următoarele prețuri: 15 lei/ 10lei pentru elevi, studenți, pensionari, șomeri, și pot fi achiziționate on-line de pe site-ulwww.ateneuiasi.ro sau direct de la casieria Ateneului de luni până vineri în intervalul orar 10.00 -16.30 sau cu o oră înaintea începerii spectacolului.

The post Copilăria chemată la rampă în acest weekend, la Ateneu appeared first on Curierul de Iasi.