În perioada 6 noiembrie – 21 decembrie 2017, ieşenii îşi pot înscrie proiectul la Cros pentru școli 2018, eveniment sportiv aflat la a patra ediţie.

Participanţii sunt chemaţi să vină cu idei despre cum s-ar putea schimba şcolile ieşene, atât din punct de vedere al dotărilor, cât şi a stilului de predare a cunoştinţelor.

Cros pentru şcoli este o manifestare sportivă, prin care ieșenii susțin inițiativele din comunitate în scopul de a îmbunătăți educația ieșeană.

În cele 3 ediții, ieșenii au reușit să strângă, în contextul Cros pentru școli, 382,503.37 lei prin fundraising, pentru cele 61 de proiecte ce le-au stârnit pasiune și empatia. Astfel 3,466 de alergători au participat la îmbunătățirea mediului școlar, implicit la un Iași în care inițiativa crește.

Cea de a 4-a ediție va avea loc pe 19 mai 2018.

Proiectele vor putea fi înscrise online.

Mai multe detalii pot fi aflate de la persoana de contact Alexandra Toma, scriind un mesaj pe adresa alexandra.soroceanu@fundatiacomunitaraiasi.ro  sau Doris-Amalia Cojocariu pe adresa de e-mail doris.cojocariu@fundatiacomunitaraiasi.ro.

The post “Cros pentru şcoli”, un eveniment care reuneşte ideile ieşenilor de îmbunătăţire a actului educaţional appeared first on Curierul de Iasi.