Cum arată Palatul Roznovanu în viziunea copiilor

Proiectul judeţean de arte vizuale “Palate şi poveşti”, coordonat de Şcoala Gimnazială “George Călinescu” din Iaşi şi având ca partener Primăria Municipiului Iaşi, s-a desfăşurat pe parcursul a trei zile.

În cadrul uneia dintre secţiunile concursului, “Poveştile palatelor”, participanţii au confecţionat machete care au avut ca subiect sediul Primăriei, Palatul Roznovanu.

Echipajele formate din câte doi elevi din clasele a III-a şi a IV-a au prezentat machetele realizate, descriind etapele de lucru, materialele şi tehnicile folosite, incluzând materiale reciclabile incluse. Lucrările copiilor au fost descrise în diferite maniere (PPT, prezentare liberă), iar membrii juriului au adresat întrebări suplimentare.

Coordonatorii proiectului, prof Kehlaoui Carmen şi prof. Dorneanu Elena Valentina, au stabilit câştigătorii acestui interesant concurs.

Felicitări copiilor implicaţi în proiect pentru muncă şi creativitate!

PREMII-SECŢIUNEA MACHETE-17 MARTIE 2019, PRIMĂRIA MUNICIPIULUI IAŞI

1. ALIMAN THEEA TEODORA și CUCUTEANU ALEXANDRA IULIANA, ŞCOALA GIMNAZIALĂ “CARMEN SYLVA” IAŞI – premiul I
  2. FÎRȚĂSCU EDUARD PETRU și VIERAȘU MARCU RĂZVAN, ŞCOALA GIMNAZIALĂ “NICOLAE IORGA” IAŞI – premiul I
  3. COPEICĂ MIHAI COSMIN și MOCANU RUXANDRA IOANA, ŞCOALA GIMNAZIALĂ “GH. I. BRĂTIANU” IAŞI – premiul II

The post Cum arată Palatul Roznovanu în viziunea copiilor appeared first on Curierul de Iasi.