Traiul în condominii presupune de multe ori confruntarea cu probleme de natură tehnică, mai ales din cauza vechimii blocurilor, dar şi dificultăţi în relaţia cu unii vecini, cauzate în principal de aspecte privitoare la consumul de utilităţi precum apă rece, apă caldă, căldură, electricitate, gaze naturale.

În cazul diferenţelor mari la apă apărute între înregistrările contorului general de la branşament şi suma indecşilor de consum din apartamente, aşa cum sunt declaraţi de către locatari, soluţia cea mai potrivită pentru clădirile de locuit este reprezentată de înlocuirea vechilor echipamente cu apometre noi, moderne, fiabile, performante, cu citire radio. Acestea aduc mai multe avantaje. Spre exemplu, citirea consumurilor individuale de apă rece sau caldă se face în ziua în care operatorul respectivului serviciu public citeşte contorul de branşament, deci nu pot apărea diferenţe din cauza necorelării zilelor de citire. Pe de altă parte, locatarii nu mai sunt deranjaţi în niciun fel: citirea consumurilor de apă se face cu un echipament radio modern, din faţa blocului, deci nu va mai fi necesară predarea citirii lunare la Asociaţie. De asemenea, apometrele radio sunt securizate, protejate împotriva oricărei eventuale tentative de fraudă, aceasta putând fi identificată şi neutralizată în timp util, în aşa fel încât să nu producă efecte. De menţionat este şi faptul că apometrele radio au, în general, 3 ani garanţie şi o durată minimă de funcţionare de 10-12 ani. Montajul trebuie să se efectueze de către firme autorizate BRML (Biroul Român de Metrologie Legală) şi ANRE (Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei).

(Rubrică realizată cu sprijinul societăţii Smart Eco Plus S.R.L.)

The post Cum putem să ne eficientizăm consumul de apă prin acţiuni şi măsuri foarte simple ? (2) appeared first on Curierul de Iasi.