Etapa a II-a a proiectului „Mobilizatron” va avea loc sâmbătă, 21 aprilie

Sâmbătă, 21 aprilie, începând cu ora 9.00, va începe etapa a doua a acțiunii de împădurire „Mobilizatron”. Acțiunea, în cadrul căreia se intenționează plantarea a aproximativ 9.000 de arbori, face obiectul unui parteneriat dintre Municipiul Iaşi şi compania Auchan România, parteneriat aprobat în ședința Consiliului Local din 31 octombrie 2017. Potrivit acordului, Municipiul Iaşi a pus la dispoziţie un teren în suprafaţă de circa 10 hectare, situat în zona C.A. Rosetti, delimitat de râul Cacaina şi pârtia de schi Sărărie. Conform organizatorilor, anul acesta urmează a fi plantați 5.000 de puieți de Fraxinus spp și Prunus avium. În acest sens, Servicii Publice și Salubris vor asigura unelte necesare săpării gropilor și plantării materialului săditor, gropi în momentul plantării și toalete publice.

„Mobilizatron” este o inițiativă a companiei Auchan România, care, în schimbul unui copăcel din carton 100% reciclat cumpărat din hipermarketurile rețelei, s-a angajat să planteze doi copaci adevărați.

The post Etapa a II-a a proiectului „Mobilizatron” va avea loc sâmbătă, 21 aprilie appeared first on Curierul de Iasi.