Complexul Național Muzeal Moldova, prin Muzeul Unirii, și Primăria Municipiului Iași, prin Biroul Diaspora, organizează, în perioada 9 – 11 februarie, la Muzeul Unirii, Simpozionul Științific „Al. I. Cuza – abdicare si exil”.

Deschiderea oficială a Simpozionului va avea loc vineri, 9 februarie, la ora 16.00, la Galeria Unirii din cadrul Muzeului Unirii situat în str. Lăpușneanu nr. 14.

Vernisajul expoziției „Alexandru Ioan Cuza – abdicare și exil” se va desfășura sâmbătă, 10 februarie, de la ora 10.00, la Muzeul Unirii. Evenimentul de înaltă ținută academică și științifică, la care vor participa specialiști din România, Austria, Italia, Germania și Republica Moldova, va oferi posibilitatea cercetătorilor din țară și din diaspora să aprofundeze legăturile cu Iașul și cu momentele sale istorice de referință, cu atât mai mult cu cât anul acesta Iașul sărbătorește Centenarul Marii Uniri.

Printre invitații de marcă la eveniment se numără Melania Cristina Cotoi, coordonatorul proiectului „Alexandru Ioan Cuza la Florența”, istoricul Paolo de Anna din Florența, strănepot al lui Gusmano Vignali, cel care a turnat în bronz majoritatea statuilor executate de Raffaello Romanelli, printre care și statuia lui Domnitorului Alexandru Ioan Cuza de la Iași, Laura Hant, președintele Asociației „Mihai Eminescu”, filologul Dan Dulciu din Viena, Josef Herlo, președintele Asociației „Alexandru Ioan Cuza” din Heidelberg și prof. univ. dr. Ion Varta din Chișinău.

Personalitățile ieșene asociate acestui eveniment de marcă sunt dr. Aurica Ichim, coordonatorul Muzeului Unirii, Mihai Chirica, primarul municipiului Iași, prof. univ. dr. Ștefan S. Gorovei, prof. univ. dr. Adrian-Bogdan Ceobanu, prof. univ. dr. Cătălin Turliuc, prof univ. dr. Dumitru Vitcu și dr. Sorin Iftimi.

Invităm, pe această cale, pasionații de istorie să participe la această manifestare științifică unde vor fi prezentate pentru prima oară la Iași aspecte inedite ale acelei perioade privind abdicarea și exilul Domnitorului Unirii, Alexandru Ioan Cuza.

The post Eveniment academic la Muzeul Unirii: Simpozionul Ştiinţific “Al. I. Cuza – abdicare şi exil” appeared first on Curierul de Iasi.