Expoziția „Descătușare. Artiști ieșeni în anii ’70”

Expoziția își propune să aducă în atenția publicului aspecte ale artei ieșene în deceniul opt al secolului trecut. Dacă stilurile convenționale, artiștii consacrați și operele cu recenzii bogate au reținut în epocă și păstrează încă interes din partea criticilor și publicului, arta neconvențională este încă un teritoriu puțin explorat. Ea reprezintă un capitol al istoriei artei românești și ieșene, dar și o intrigă în analiza relației dintre mediul artistic și regimul politic.

În aceste condiții, expoziția pune în lumină opere reflectând propriile credinţe ale autorilor, detașate de constrângerile oficiale şi raportate la curente similare din țară și de peste hotare și este o invitație nu doar la contemplarea fenomenului artistic, ci și la dezbateri asupra relației dintre artist, operă și regimul comunist.

Vizitatorii vor putea vedea creații, transpuse într-un format nou, ale pictorilor Jenő Mihály Bartoş, Nicolai Ciochină, Dan Covătaru, Ioan Gînju, Dimitrie Gavrilean, Lilian Gonciariuc, Valeriu Gonceariuc, Alexandru Ichim, Dan Hatmanu, Ion Neagoe, Liviu Suhar, Adrian Podoleanu, Francisc Bartok, Val Gheorghiu, Eugen Mircea, Corneliu Ionescu,.

Conceptul de expoziție este și el original, cu o tematică unitară, vernisată în doi pași. Primul vernisaj a avut loc pe data de 06.11.2017, de la ora 18:00, la Muzeul Municipal Iași. Cel de-al doilea vernisaj va avea loc pe data de 14.11.2017 (marți), tot de la 18:00, la Muzeul Universității.

Pentru realizarea proiectului au colaborat Muzeul Universității, Muzeul Municipal și Uniunea Artiștilor Plastici Iași, având sprijinul financiar al Primăriei Municipiului Iași.

Curatori expoziţiei sunt dr. Maria Bilașevschi şi dr. Smaranda Bostan, consultanți științifici fiind conf. univ. dr. Ionuț Nistor – director al Muzeului Universității, lect. univ. dr. Cristina Preutu (Facultatea de Istorie, UAIC Iași), cercetător științific dr. Petronela Podovei (Muzeul Universității), conf. univ. dr. Cristian Ungureanu (UNAGE Iași), Traian Mocanu (pictor, director al Școlii Populare de Arte Iași). Designul panourilor a fost realizat de Virgil Leițoiu, evenimentul fiind sponsorizat de Cuptorul Moldovencei.

Cele două expoziții vor putea fi vizitate până pe 30 noiembrie, de la ora 10:00 la 17:30, cu excepția zilelor de luni.

The post Expoziția „Descătușare. Artiști ieșeni în anii ’70” appeared first on Curierul de Iasi.