„Ghici cine (re)vine la cină?”, o nouă lansare la clubul Junimea – Scriptor

Editura Junimea, Clubul de  lectură şi promovare Junimea – Scriptor organizează joi, 18 mai 2017, de la ora 17.00, în Sala B.P.Haşdeu a Bibliotecii Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi, lansarea volumului „Ghici (re) vine la cină? (I)” de Vasile Arhire, parte a colecţiei Dialog XXI.

„Într-un peisaj media, tulburat şi dominat de figuri posomorâte, încrâncenate, angajate în monologuri autiste sau într-un „dialog al surzilor”, unde nimeni nu are răbdare, bună¬voinţă şi o minimă eleganţă să asculte pe cineva, cultivând un climat receptiv, într-un robust triumfalism negativ, printre caraghioase vedete de carton, Vasile ARHIRE visează la o civilizaţie a comunicării în care, iată, se instalează confortabil cu admirabila sa car¬te de interviuri, „Ghici cine (re)vine la cină”. Realizatorul de la TVR-Iaşi, om al dialogului, prin excelenţă, stăpâneşte impecabil ceea ce se numeşte arta conversaţiei, documentându-se temeinic, pregătindu-şi taifasul cu migală, alegând invitaţii – oameni de ştiinţă, pictori, poeţi, actori, muzeografi, medici, scriitori, jurişti, un astronaut – dintre personalităţile accentuate care au, în adevăr, a spune ceva semnificativ. Invitaţii la cină reprezintă elitele noastre care dau măsura exactă a adevăratei ierarhii de valori”, apreciază criticul literar Ioan Holban. Volumul va fi prezentat de acad. Teodor Dima şi Ştefan Daraban. Amfitrionii evenimentului vor fi Lucian Vasiliu şi Simona Modreanu, secretariatul fiind asigurat de Cornelia Apetroaie şi Viorel Dumitraşcu.

The post „Ghici cine (re)vine la cină?”, o nouă lansare la clubul Junimea – Scriptor appeared first on Curierul de Iasi.