Investiție germană în stații de încărcare a autovehiculelor electrice

Joi, 27 februarie, primarul Mihai Chirica a avut o întrevedere cu reprezentanții companiei germane TRON, care activează în domeniul consultanței pentru e-mobilitate. Rafael de Mestre, directorul general al companiei, și-a exprimat intenția de a instala o stație de alimentare vehicule electrice în Municipiul Iași. Cheltuielile ar urma să fie suportate de companie, municipalitatea urmând a-i pune la dispoziție doar terenul necesar. Stația propusă se diferențiază de celelalte prin faptul că deține buffer de energie, iar aplicația permite rezervarea stației pentru ora dorită.
Rafael de Mestre este prima persoană care a făcut primul înconjurul lumii într-o mașină electrică și inițiatorul ECO GRAND PRIX, singurul raliu din lume destinat șoferilor de mașini electrice.

The post Investiție germană în stații de încărcare a autovehiculelor electrice appeared first on Curierul de Iasi.

Comitetul Local pentru Situatii de Urgenta al Municipiului Iasi

Evenimente în Iași