Clubul de promovare a lecturii, cărţilor şi dialogului „Junimea – Scriptor” îi invită pe ieşeni să fie alături de editura Junimea şi de revista Scriptor la ediţia de joi 15 martie 2018, care se va desfăşura de la ora 17.00 în sala DIOTIMA a Casei de Cultură „Mihai Ursachi”, Parcul Eminescu, a 98-a din seria întâlnirilor săptămânale dedicate autorilor junimişti şi celor mai recente titluri.

Evenimentul va prilejui lansarea volumului „Note şi documente de istorie literară” de Iulian Marcel Ciubotaru, apărut în colecţia „Memoria clepsidrei” şi prezentat de Bogdan – Mihai Mandache. „Volumul cuprinde articole şi studii publicate în presa culturală. Sunt aduse în prim plan figuri ale unor „oameni cari au fost”, pentru a utiliza frumoasa sintagmă aparţinând lui  N. Iorga. Cartea se deschide cu pagini despre viaţa şi opera poetului George Mărgărit. Autorul a cercetat arhivele şi a scos la lumină o serie de documente din perioada revizoratului şcolar eminescian. Sunt restituite documentar figuri protagoniste ale culturii române din secolele XIX-XX, precum Dimitrie Dăscălescu, G. Sion, Aron Densuşianu, Constantin Erbiceanu, Constantin D. Gheorghiu, Giorge Pascu etc.”, a declarat Iulian Marcel Ciubotaru.

Amfitrionii manifestării vor fi Simona Modreanu şi Lucian Vasiliu, secretariatul fiind asigurat de Cornelia Apetroaie şi Viorel Dumitraşcu.

The post Noul spaţiu al Clubului Junimea – Scriptor va fi inaugurat prin lansarea unui volum de istorie literară appeared first on Curierul de Iasi.