O nouă conferinţă din seria “Opera Omnia. Autoportrete componistice”

Joi, 16 noiembrie 2017, Universitatea Naţională de Arte „George Enescu” din Iaşi organizează conferința cu tema „Gestul componistic între genul proxim și diferența specifică”, susținută de compozitorul Cristian Misievici, prof. univ. dr. la Academia de Muzică Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.

Evenimentul va avea loc în Amfiteatrul „Achim Stoia” al Universității Naționale de Arte „George Enescu” din Iași, corpul D, str. Costache Negruzzi nr. 7-9, cu începere de la ora 17:00.

Conferința este cea de-a VIII-a din seria intitulată OPERA OMNIA. AUTOPORTRETE COMPONISTICE, coordonată de prof. univ. dr. Gheorghe Duțică. Proiectul vizează cunoaşterea şi promovarea în mediul cultural ieşean a unora dintre cele mai importante personalităţi ale elitei componistice contemporane, din ţară şi din străinătate, dintre care îi amintim pe: Adrian Pop, Dan Dediu, Nicolae Brânduș, Doina Rotaru, Octavian Nemescu, Sabin Pautza, Viorel Munteanu ș.a.

Intrarea publicului este liberă.

The post O nouă conferinţă din seria “Opera Omnia. Autoportrete componistice” appeared first on Curierul de Iasi.