În perioada 2 – 8 aprilie, la Benalmadena – Spania, profesorii Elena Tulan, Robert Rebenciuc, Alina Răduianu și Cristina Anton au beneficat de un program de formare continuă pentru cadre didactice din învățământul preuniversitar. Toți cei 4 profesori activează în cadrul Școlii Gimnaziale „Ion Ghica” din Iași. Intitulat „How to make your school more international”, proiectul a fost furnizat de EUNEOS (Finlanda) și i-a avut ca formatori pe Spasija Neshkoska (Macedonia), Frans Schmitz (Olanda) și Jan Hormann (Olanda). „În cadrul programului Erasmus +, program al Uniunii Europene, pentru educație, tineret și sport, care se desfășoară în perioada 2014—2020, profesori ai școlii noastre au format o echipă și au câștigat un proiect în cadrul acestuia. Astfel, patru dintre profesorii noștri au beneficiat de un program de formare continuă pentru cadre didactice, în Benalmadena. Profesori și directori de școli din Belgia, Olanda, Danemarca, Italia, Croația și Bulgaria și-au arătat interesul de a colabora cu școala noastră în vederea realizării de proiecte menite conducă la internaționalizarea școlii și la obținerea certificatului de Școală Internațională. De asemenea, profesori de la Colegiul Național <<Sfântul Sava>> din București și-au exprimat dorința de a colabora cu noi în cadrul acestor proiecte, dorind să ne fie parteneri”, a declarat Cristina Anton, unul dintre profesorii implicați în proiect.

The post Patru profesori ieșeni au beneficiat de un program european de formare continuă pentru cadre didactice appeared first on Curierul de Iasi.