Direcţia Locală de Evidenţă a Persoanelor (DLEP) Iaşi a desfăşurat în perioada 22.02.-19.04.2018 cea de-a VII-a ediţie a campaniei „Prioritate la identitate”. Salariaţi din cadrul Serviciului de Evidenţă a Persoanelor s-au deplasat cu staţia mobilă în fiecare din cele 26 de comune arondate municipiului Iași, în vederea punerii în legalitate pe linie de evidenţă a persoanelor şi stare civilă a locuitorilor din aceste comunităţi.

Campania s-a adresat persoanelor care:

• aveau actul de identitate expirat sau urma să le expire în următoarele 6 luni;
  • au împlinit 14 ani şi nu aveau act de identitate;
  • aveau actul pierdut, furat, deteriorat;
  • şi–au schimbat domiciliul sau au alt număr la casă;
  • s-au căsătorit/au divorţat/schimbat numele şi nu au schimbat actul de identitate;
  • aveau buletin tip vechi şi au dorit preschimbarea cu cartea de identitate.

Solicitanţii nu au mai fost nevoiţi să se deplaseze în municipiul Iaşi pentru obţinerea actului de identitate, deoarece inclusiv eliberarea  s-a făcut în comuna de domiciliu prin intermediul posturilor de poliţie.

„Au fost soluţionate 1.205 de cereri, din care 1.134 pentru carte de identitate, 70 cărţi de identitate provizorii şi o viză de reşedinţă. Cele mai multe solicitări au fost în comunele Bivolari(88), Trifeşti(85) şi Roşcani(84). Printre motivele pentru care a fost solicitat un nou act de identitate au fost: expirarea termenului de valabilitate (594), împlinirea vârstei de 14 ani (232), pierderea documentului (97), schimbarea domiciliului (75), deteriorarea actului (40).” au precizat reprezentanții DLEP Iași.

Campania „Prioritate la identitate” în cifre (șapte ediții):

Număr deplasări: 79;

Kilometri parcurşi: 5.300;

Persoane puse în legalitate: 10.911;

Comune vizate: 26/ediţie.

The post Peste 1 200 persoane puse în legalitate în cadrul campaniei „Prioritate la identitate” appeared first on Curierul de Iasi.