Peste 200 de evenimente incluse în FIE 2019

Festivalul Internaţional al Educaţiei (FIE) – ediția a VII-a – 2019 invită publicul ieşean la peste 200 de evenimente educative, culturale, academice şi spirituale programate în perioada mai-iunie.

„Nu avem voie să uităm cât de importantă este pentru noi educația, un domeniu de multe ori neglijat, fapt care a devenit sursa tuturor relelor din prezent. FIE este rezultatul unui parteneriat larg al orașului cu actorii comunității locale pentru a diversifica evenimentele şi pentru a creşte impactul în rândul publicului”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Câteva dintre cele mai importante evenimente FIE 2019:

• conferinţele motivaţionale, organizate la Biblioteca Centrală Universitară, susţinute de jurnalistul Andrei Voiculescu (Radio România Liberă), caricaturistul Ştefan Popa Popa’s şi actriţa Maia Morgenstern
  • Marşul Absolvenţilor, urmat de super concertul „100+1 pentru România!”, în fața Palatului Culturii, pe 24 iunie
  • Festivalul Internaţional de Poezie „Grigore Vieru” – ediția a X-a
  • Turneul Laureaţilor Concursului Internaţional de Canto „Georges Enesco” Paris – Master Class de Canto la Iaşi
  • Tabăra „Piaţa Unirii – Piaţa Artei” şi Simeza ieşeană
  • Conferinţa „Cyber Share”
  • Conferința „Perspectives in Humanities and Social Sciences: Hinting at Interdisciplinarity”
  • Festivalul Internațional „Poezia la Iași”
  • Târgul de Carte Librex: „Junimea la 50 de ani”
  • Conferinţă „Germania şi Tratatul de Pace de la Versailles”, susţinută de Hans Christian Maner
  • Conferinţa Anuală a Institutului de Istorie „A. D. Xenopol”
  • Conferinţa Internaţională „Contribuţia Armatei Române şi a elitelor  la apărarea şi recunoaşterea internaţională a Marii Uniri (1919 – 1920)
  • Șotron – Festivalul copilăriei – ediția a VI-a
  • Turneul Internaţional Stradivarius
  • Expoziție Cioran: 15 scrisori ale lui Cioran către J. – P. Jacobs, scriitor luxemburghez.

Festivalul Internaţional al Educaţiei, proiect cultural-educativ al Primăriei Municipiului Iaşi, cuprinde în fiecare ediţie un mix de evenimente: muzică, expoziţii, carte, film, operă, teatru, educaţie, cu adresabilitate către toate categoriile de public. Acestea sunt fie evenimente individuale, fie festivaluri de sine stătătoare care valorifică atât spaţiile convenţionale, cât şi pe cele alternative, într-un mod creativ, inovativ şi valoros.

Mai multe detalii despre evenimentele organizate de Primăria Municipiului Iaşi în cadrul Festivalului Internaţional al Educaţiei 2019 găsiţi pe www.fieiasi.eu şi www.facebook.com/festivaliasi.

The post Peste 200 de evenimente incluse în FIE 2019 appeared first on Curierul de Iasi.