Phoenix deschide turneul său naţional cu un concert de zile mari la Iaşi

Scena mai multor instituții de cultură din Iași va prinde viață în această lună cu diferite concerte și spectacole, pentru care se fac ultimele rezervări.

Sâmbătă, 10 februarie, la Casa de Cultură a Studenților din Iași, de la ora 20:00 debutează la nivel național Turneul Phoenix „Sinteza Rapsodia”.

Formația Phoenix se întoarce în fața publicului cu un proiect inedit: o sinteză între ciclul Anotimpurilor prezente pe albumul „Cei ce ne-au dat nume” și Rapsodia 1, emblematică pentru George Enescu.

„Muzica lui George Enescu nu se reduce la o cercetare ornamentală şi estetică, ci ea rămâne revelaţia unei realităţi ascunse. Ca si pasărea Phoenix, este el însuşi o stare muzicală, o muzică vie şi generos comunicativă, cu un zbor echivalent cu opera, un mit dăruit tuturor.

Astfel, își propune răspunsul printr-o sinteză între celebrele „Anotimpuri”, din timpul celor care „ne-au dat nume” (muzică arhaică, cu trimiteri profunde, dar trăită prin forța instrumentelor moderne) și sensibilitatea clasică a marelui compozitor Enescu.”explică membrii formației Phoenix.

Ulterior, pe 14 februarie, de Valentine’s Day, Alexandra Ușurelu
revine la Iași cu spectacolul „Lumea, cum ai vrea să fie”, eveniment ce se va defășura în Sala Mare a Teatrului Național „Vasile Alecsandri”.

Concertele sold out susținute de Alexandra Ușurelu la Teatrul Național din București și în turneele din toată țară au transformat-o rapid în una dintre cele mai de succes artiste independente, fiind cea mai tânără artistă care a susținut două concerte proprii în aceeași zi, cu casa închisă, în Sala Mare a Teatrului Național din București.

Despre concertul din 14 februarie de la Iași, artista Alexandru Ușurelu a mărturisit: „Nu putem face lumea cum am vrea să fie, dar putem face lumea noastră interioară curată, iar asta poate schimba apoi viziunea tuturor. Muzica mea se diversifică mult odată cu acest turneu. Distribuția echipei care va urca pe scenă, împreună cu mine, va fi formată din band-ul meu, flaut, harpă, grup de coarde și un grup vocal. Sunt norocoasă că anul acesta am șansa de a-mi aduce muzica în Sălile Mari ale teatrelor din țară, iar concertul pe care îl voi susține sper că va emoționa publicul, așa cum mă emoționează pe mine pregătirea lui.”

Biletele la concertul din 14 februarie 2018 costă între 50 și 80 lei, în funcție de categorie, și se găsesc în format electronic pe www.iabilet.ro

De Dragobete, pe 24 februarie, de la ora 19.00, publicul ieșean este așteptat la „Micul Prinț – spectacol pt oameni mari”.

„O montare minimalistă, dedicată celor mari, care aduce la suprafață profunzimile celui mai citit text din literatura universală, într-o atmosferă sinceră și intimă. Decorul, costumele, scenografia sunt construite de cei mai mari creatori ai lumii teatrului, pe numele lor: spectatorii. 3 actori cu 3 instrumente îi poartă pe privitorii pe toate planetele vizitate de Micul Prinț, într-o poveste emoționantă presărată cu personaje comice și situații inedite, toate acompaniate de muzică live.”, anunță organizatorii evenimentului.

Din distribuția spectacolului fac parte actorii: Iuliana Mușetescu, Vlad Gălățianu, Ștefan Ruxanda, cel din urmă realizând și regia.

The post Phoenix deschide turneul său naţional cu un concert de zile mari la Iaşi appeared first on Curierul de Iasi.