Editura Junimea şi revista Scriptor invită iubitorii de carte la ediţia de joi, 16 noiembrie 2017, care se va desfăşura în spaţiul consacrat – Sala B.P. Hasdeu de la B.C.U. „Mihai Eminescu”, a 87-a din seria întâlnirilor săptămânale dedicate autorilor junimişti şi celor mai recente titluri.

Evenimentul de joi va consta în lansarea volumului „Poezie şi confesiune”, autor Daniel Corbu. „Confesionalul de faţă adună mărturisirile a doisprezece poeţi ieşeni: Ioanid Romanescu, Mihai Ursachi (revenit la Iaşi în 1990, după vreo nouă ani de exil în America), Cezar Ivănescu (reîntors în 1994, în capitala
culturii noastre după un mai lung stagiu bucureştean), Emil Brumaru, Horia
Zilieru, Nicolae Turtureanu, Nichita Danilov, Lucian Vasiliu, Vasilian
Doboş, Cassian Maria Spiridon, Valeriu Stancu, Nicolae Panaite. Este un spectacol, un regal de idei al unor poeti foarte diferiţi între ei stilistic, care, lăsându-se cuceriţi de aerul magic al poeziei mari, adevarate din toate timpurile, dizertează pe teme asemănătoare (tradiţie, poezie, boema, prietenie, postmodernism etc.) cu un cuceritor entuziasm, în sensul platonician al vorbei (enthousiasmós, folosit în dialogul “Fedru”),
desemnând starea de incandescenţă a sufletului, adică emoţiile şi tensiunea
sufletului care permit kátharsis-ul. Cartea se constituie astfel ca o serioasă Academie Liberă, ai cărei protagonişti sunt poeţii care continuă Calea regală a poeziei românesti, falanga moldavă, cum ar spune Cezar Ivănescu, care înseamnă Conachi, Alecsandri, Bacovia, Magda Isanos, Labiş, avându-l pe Eminescu drept maestru absolut”, a declarat poetul Daniel Corbu. Volumul va fi prezentat de Cassian Maria Spiridon şi Horia Zilieru. Amfitrionul lansării de joi, 16 noiembrie, va fi poetul Lucian Vasiliu, secretariatul fiind asigurat de Alina Frunză, Cornelia Apetroaie şi Viorel Dumitraşcu.

The post “Poezie şi confesiune”, un volum de Daniel Corbu, lansat joi la Junimea – Scriptor appeared first on Curierul de Iasi.