Primăria va moderniza încă nouă terenuri de sport ale instituțiilor școlare

Municipalitatea ieșeană va amenaja câte un teren de sport la nouă instituții de învățământ. Suma totală pentru cele nouă terenuri este 4.171.550,85 lei, fără TVA.

Primarul Mihai Chirica a detaliat luni, 16 decembrie, într-o conferință de presă, că este vorba de Colegiul Național (345.677,32 lei, fără TVA), Colegiul Național „Costache Negruzzi” (443.870,17 lei, fără TVA), Colegiul Național „Emil Racoviță” (569.389,36 lei, fără TVA), Colegiul Național „Octav Băncilă” (578.301,24 lei, fără TVA), Colegiul National „Garabet Ibrăileanu” (347.203,63 lei, fără TVA), Liceul Tehnologic „Petru Poni” (460.966,35 lei, fără TVA), Şcoala Gimnazială „Elena Cuza” (365.245,55 lei, fără TVA), Şcoala Gimnazială „Bogdan Petriceicu Haşdeu” (461.109,32 lei, fără TVA) și Şcoala Gimnazială „Bogdan Petriceicu Haşdeu” – Corp D (333.322,84 lei, fără TVA).

Documentațiile tehnico – economice vor fi parte a unui proiect de hotărâre care va fi dezbătut în ședința Consiliului Local de vineri, 20 decembrie.

Toate cele nouă terenuri vor avea formă dreptunghiulară, iar în jurul terenul urmând a fi amenajată o zonă de siguranță. Fiecare teren va fi împrejmuit cu plasă bordurată și stâlpi metalici. Gardul va avea o înălțime de șase metri în spatele porților și patru metri pe lateralele terenului. Totodată, pentru folosirea terenului în condiții de luminozitate redusă, perimetral va fi montată o instalație de iluminat cu reflectoare de tip led. Suprafața de joc a terenurilor va fi fie din gazon sintetic, cu înălțimea firului de 40 de milimetri, având compoziția firului 100% din polietilenă, fie din tartan, montat pe stratul suport.

Terenuri pentru dezvoltarea fizică a elevilor

Proiectele fac parte dintr-un plan mai vechi al municipalității de a realiza terenuri de sport pentru mai multe școli și licee din Iași. Este vorba despre 17 unități de învățământ: Colegiul Național, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Colegiul Național „Octav Băncilă”, Colegiul National „Garabet Ibrăileanu”, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”, Liceul Tehnologic „Petru Poni”, , Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Şcoala Gimnazială „Alexandru cel Bun”, Şcoala Gimnazială „Elena Cuza”, Şcoala Gimnazială „Bogdan Petriceicu Haşdeu” și Şcoala Gimnazială „Bogdan Petriceicu Haşdeu” – Corp D. Pe parcursul acestui an, municipalitatea a adăugat și alte unități de învățământ în acest proiect.

În altă ordine de idei, până vineri, 20 decembrie, municipalitatea ieșeană așteaptă oferte la o licitație pentru încredințarea lucrărilor de modernizare a câte unui teren de sport la cinci instituții de învățământ. Este vorba despre Şcoala Generală „Alecu Russo”, Şcoala Gimnazială „Ştefan Bârsănescu”, Şcoala Gimnazială „Gh. I. Brătianu”, Liceul Economic de Turism și Colegiul Tehnic „I. C. Ştefănescu”. Valoarea totală a devizelor generale pentru cele cinci terenuri de sport este de 2.494.974,24 lei, fără TVA.

The post Primăria va moderniza încă nouă terenuri de sport ale instituțiilor școlare appeared first on Curierul de Iasi.

Evenimente în Iași