Proiect de încurajare a bike-sharingului

Municipalitatea ieșeană va deveni partener al Asociației Green Revolution într-un proiect de promovare a sistemului de bike-sharing. Scopul parteneriatului cu asociația menționată este de a promova mișcarea în aer liber în rândul ieșenilor și de a generaliza responsabilizarea acestora față de mediul înconjurător. Protocolul de colaborare va fi încheiat pentru perioada 1 martie 2020 – 30 noiembrie 2020.
Proiectul se va desfășura în zona pietonală a intersecției bulevardului Ștefan cel Mare și Sfânt cu strada Palat, zonă în care va fi amenajat un centru de închiriere și mobilierul stradal necesar, unde, contra cost, vor putea fi închiriate 50 de biciclete. Banii strânși se întorc în cadrul proiectului, dorința organizatorilor fiind de a acoperi și dezvolta acțiunea. Pensionarii vor beneficia de gratuitate.

The post Proiect de încurajare a bike-sharingului appeared first on Curierul de Iasi.

Comitetul Local pentru Situatii de Urgenta al Municipiului Iasi

Evenimente în Iași