Proiect de modernizare a stadionului Emil Alexandrescu

Noul stadion va avea aproximativ 20.000 de locuri.

Va fi construită o parcare subterană, va exista și o zonă de cazare pentru sportivi, iar în incinta arenei va fi înființată și o zonă pentru pregătire fizică. De asemenea, vor fi amenajate zone de alimentație publică și zone de retail echipamente sportive.

Din calculele preliminare, costurile pentru modernizarea stadionului „Emil Alexandrescu” se vor ridica la circa 48 de milioane de euro. Nu vor fi afectate zonele edilitare din imediata vecinătate și nici Parcul Expoziției, circulația autovehiculelor și accesul în zona stadionului urmând a fi refăcute.

The post Proiect de modernizare a stadionului Emil Alexandrescu appeared first on Curierul de Iasi.