Sancţiuni pentru tulburarea liniştii publice

Căminele de locuințe sociale din oraș au făcut obiectul mai multor acțiuni de control ale Poliției Locale. Astfel, în perioada 27 decembrie 2017 – 7 ianuarie 2018, polițiștii locali au amendat mai mulți locatari ai căminelor din strada Decebal, nr. 2, strada Canta, nr. 60B, și bulevardul Tudor Vladimirescu, nr. 79A. În total au fost acordate 10 amenzi, fiind legitimate 52 de persoane, inclusiv cele venite în vizită. În cazul căminului din strada Decebal au fost aplicate șapte sancțiuni contravenționale, din care patru locatarilor și trei persoanelor aflate în vizită: trei pentru proferare de injurii, două pentru tulburarea liniștii publice și câte una pentru provocare de scandal și nesupravegherea minorilor. Restul sancțiunilor au fost aplicate locatarilor căminului aflat pe bulevardul Tudor Vladimirescu. Aceștia au fost sancționați de polițiștii locali pentru gesturi obscene, consum de alcool și tulburarea liniștii publice. La căminul din strada Canta nu a fost aplicată nici o sancțiune contravențională.

The post Sancţiuni pentru tulburarea liniştii publice appeared first on Curierul de Iasi.