Se înființează un nou traseu de transport public în comun

Municipalitatea ieșeană aduce în atenția opiniei publice un proiect de hotărâre privind aprobarea completării programului de transport din contractul de delegare a gestiunii serviciului de transport public local prin concesiune încheiat între Municipiul Iași și Compania de Transport Public SA.

Completarea actului normativ este justificată de înființarea unui nou traseu deservit cu microbuze, traseul 53, cu următorul itinerariu: Tg.Cucu – Cimitirul Petru și Pavel – Complex Roua – Blocuri Șorogari. Propunerea înființării traseului de transport public în comun vine ca urmare a solicitărilor venite din partea locuitorilor din Șorogari privind extinderea liniei de transport până în zona de domiciliu pentru a se asigura transportul elevilor la unitățile de învățământ din Municipiul Iași.

Mai multe informații sunt disponibile pe site-ul Primăriei: http://www.primaria-iasi.ro/imagini-iasi/fisiere-iasi/1549368978-Proiect_HCL_12266.pdf

The post Se înființează un nou traseu de transport public în comun appeared first on Curierul de Iasi.