Seara Valorilor – Sărbătorile Iașului 2017

Sâmbătă, 14 octombrie, de la ora 17.00, Sala „Vasile Pogor” a Primăriei Municipiului Iași a găzduit tradiționala Seară a Valorilor, parte a Sărbătorilor Iașului dedicată omagierii personalităților locale și nu numai.

În debutul Serii Valorilor, Imnul de Stat al României a fost interpretat de Corul „Byzantion”, care a primit și o diplomă de excelență pentru cei 20 de ani de activitate. Ca și în anii trecuți, Seara Valorilor a inclus mai multe categorii de premii, înmânate de către primarul Mihai Chirica.

„Seara Valorilor, devenită deja o tradiție, își propune să-i celebreze, într-un gest normal de recunoștință, pe ieșenii – și nu numai – care s-au remarcat grație unor realizări deosebite în domeniile culturii, educației, științei, artei, economiei sau implicării civice. Pentru mine, ca primar, este o bucurie, dar și o datorie de onoare să aduc, în numele comunității, un omagiu acelor personalități care fac cinste Iașului și țării noastre”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Lista premiilor oferite în cadrul Serii Valorilor:

Cetățenii de Onoare:

1. Prof. Univ. Dr. Cătălina Arsenescu Georgescu;
  2. Dr. Christache Zanoschi;
  3. Prof. Univ. Dr. Ioan Caproșu, istoric;
  4. Maestrul Dionisie Vitcu;
  5. Excelența Sa Miguel Maury Buendia, Nunțiu Apostolic în România.

Premiile Centenar:

1. Înaltpreasfinția Sa Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei;
  2. Preasfinția Sa Petru Gherghel, Episcop de Iași;
  3. Acad. Prof. Univ. Dr. Gheorghe Duca, Președintele Academiei de Științe din Republica Moldova;
  4. Acad. Prof. Univ. Dr. Gheorghe Țîbîrnă, Președintele Societății Științifico-Practice a Oncologilor din Republica Moldova;
  5. Prof. Univ. Dr. Vasile Grozav (Republica Moldova);
  6. Scriitorul Vasile Tărâțeanu (Cernăuți, Ucraina);
  7. Cristina Popescu, Director General RomFilatelia;
  8. Col. Dr. Dragoș Iacob, Comandantul Garnizoanei Iași;
  9. Dr. Aurica Ichim, Directorul Muzeului Unirii Iași;
  10. Dr. Sorin Iftimi, Muzeograf – Complexul Muzeal „Moldova” Iași;
  11. Prof. Univ. Dr. Ioan Agrigoroaiei, Universitatea „Al. I. Cuza” Iași;
  12. Ion M. Ioniță, Redactor-șef al revistei „Historia”;
  13. Dorin Matei, Director al revistei „Magazin Istoric”.

Premiile Speciale:

1. Florin Morariu – pentru spiritul civic și curajul de care a dat dovadă în timpul atentatului terorist de la Londra (iunie 2017);
  2. Prof. Univ. Dr. Grigore Tinică – pentru efortul permanent de promovare a școlii ieșene de medicină și prin organizarea, la Iași, a unuia dintre cele mai prestigioase congrese de chirurgie vasculară;
  3. Asociația Studenților Creștin Ortodocși (ASCOR) – pentru excelenta organizare la Iași a Întâlnirii Internaționale a Tinerilor Ortodocși;
  4. Asociația „Casa Share” – pentru activitatea socială desfășurată în sprijinul persoanelor defavorizate;
  5. Gabriela Moga Lazăr – pentru îmbogățirea patrimoniului cultural al Iașului.

Premiul „Excelența în Afaceri”:

1. Bogdan Pițigoi – pentru perseverența de care dă dovadă în întreprinderea sa de a face din Iași un veritabil pol al afacerilor din România.

Premiul „Vasile Pogor” – oferit de Academia Română, filiala Iași:

1. Acad. Constantin Corduneanu;

Premiul „Vanda Condurache”:

1. Publicistul Viorel Ilișoi

The post Seara Valorilor – Sărbătorile Iașului 2017 appeared first on Curierul de Iasi.