Tei plantat la Viena, în memoria lui Mihai Eminescu

Primarul Mihai Chirica a participat sâmbătă, 21 octombrie, la Viena, la o serie de manifestări culturale prin care a fost marcată perioada de studenţie petrecută de poetul Mihai Eminescu în capitala Austriei.

Manifestările de la Viena au debutat vineri, la Cafe Restaurant Vienne, cu lansarea volumului „Eminescu – Itinerar vienez” de Dan Toma Dulciu şi o expoziție de artă plastică – „Pe urmele lui Eminescu” – a pictorului ieșean Mihai Coțovan.

Sâmbătă, în Stadtpark din Viena a fost organizată o ceremonie specială, în cadrul căreia a fost plantat un puiet recoltat din teiul lui Eminescu aflat în parcul Copou din Iaşi. Arborele a fost sădit lângă statuia lui Mihai Eminescu, prilej cu care a fost dezvelită o placă pentru a marca acest eveniment.

The post Tei plantat la Viena, în memoria lui Mihai Eminescu appeared first on Curierul de Iasi.