Clubul de promovare a lecturii, cărţilor şi dialogului „Junimea – Scriptor” îi invită pe ieşeni să fie alături de editura Junimea şi de revista Scriptor la ediţia de miercuri, 17 octombrie 2018, care se va desfăşura de la ora 16.16 la BCU/Fundaţiile Regale Ferdinand I, sala Bogdan Petriceicu – Haşdeu, a 112-a din seria întâlnirilor săptămânale dedicate autorilor junimişti şi celor mai recente titluri.

Evenimentul va prilejui lansarea volumului “Trecător prin două lumi”, de Victor Bejan. „Trei sunt străzile Iașului, care au o monografie a lor: uliţa copilăriei Teodorenilor, strada Aurora a lui Corneliu Carp şi, acum, Păcurarii lui Victor Bejan. „Trecător prin două lumi” e o carte deschisă prin care se pot vedea cel puţin trei proiecte epice viitoare: o saga a familiei Bejan, a cărei schiță se află în primul capitol al memoriilor, o reconstituire a industriei Păcurarilor (fabrica de ţigarete, berăria, ţesătoria, cojocăria, fabrica de oglinzi etc.) şi o carte despre elita basarabeană: sunt datorii pe care Victor Bejan şi le-a creat tipărind ad­mirabilele sale memorii şi nu mă îndoiesc, pentru că e un om de cuvânt şi un prozator deja fixat în mijloacele sale de exprimare, că şi le va onora cu alte cărți  la fel de interesante”, afirmă criticul Ioan Holban.

Volumul va fi prezentat de Ioan Holban, Toni Hriţac, Casian Maria Spiridon şi Valeriu Stancu.

Amfitrionii evenimentului de miercuri, 17 octombrie, vor fi Simona Modreanu şi Lucian Vasiliu, secretariatul fiind asigurat de Cornelia Apetroaie şi Viorel Dumitraşcu.

The post “Trecător prin două lumi”, un volum de memorii ce va fi lansat la Clubul Junimea Scriptor appeared first on Curierul de Iasi.